Talizmany, amulety, symbole jako środki zaradcze

obrączkiMamy naturalną, znaną ludziom od zarania dziejów potrzebę otaczania się przedmiotami, niosącymi nam szczęście lub zabezpieczającymi przed nieszczęściem.
Każdy z nas otacza się przedmiotami, z którymi wiąże określone skojarzenia lub oczekiwania. Wszystko, co otoczone jest naszą intencją, życzeniem, pożądaniem, strachem lub obawą jest przedmiotem magicznym.
Jak myślisz, czy może nim być pluszowy miś, czy błyszczące nowym lakierem auto?
Tak, bo to właśnie nasze intencje, czy oczekiwania, nasza wiara zmieniają zwykłe przedmioty w amulety, czy talizmany. Najprostszym przykładem jest obrączka ślubna. Noszona na serdecznym palcu, spełnia swoją rolę tak długo, jak długo pozwalamy sobie wierzyć, że symbolizuje naszą miłość, pełni też rolę ochronną – chroniąc ten związek przed obcymi informując, że jesteśmy trwale związani z inną osobą,
Kiedy ekspert feng shui bada energię występującą w analizowanej przestrzeni, kiedy określa niekorzystne wpływy, czy przyczyny niepowodzeń i pokazując jak je usunąć i przywrócić równowagę, wykorzystuje dwa rodzaje środków zaradczych: pierwsze natury logicznej, racjonalnej, dostępne dla naszych zmysłów i logiki (ru-shr). Są szeroko reprezentowane w szkole form, to na nich bazują reguły ustawiania mebli, roślin, zawieszania luster, dzwonków, stosowanie kolorów.
Drugi rodzaj to środki, które nie są poznawalne za pomocą zmysłów fizycznych (chu-shr). Mogą wydawać się nielogiczne, czy stać na granicy zabobonów, gdyż ich moc wynika z wiary człowieka w ich działanie. Należą do nich rytuały oczyszczające, mistyczne metody zabezpieczania miejsca, poprawiania i aktywizowania energii, jak choćby stosowanie specjalnych zwierciadeł mających zdolność odstraszania złych duchów, ale przede wszystkim są to amulety, talizmany i zaklęcia.
Amulety i talizmany towarzyszą ludziom od zawsze,  są nieodłącznym elementem feng shui, tworzącym specyficzny klimat tej sztuki, wprowadzają subtelny ład w dokonywaną aranżację, podkreślają jej charakter. Dobrze pasują do wielu wnętrz, ale wymagają staranności w doborze, w  rozmieszczeniu. Talizmany są jednym z remediów feng shui.  Były zawsze i zawsze przypisywano im cudowne właściwości, czyli to, co najbardziej poszukiwane. Miały chronić przed wpływami szkodliwej energii sha i tym wszystkim czego człowiek się obawiał, czyli miały oddziaływać zgodnie z jego pragnieniami i życzeniem. Zatem pod tym względem Chińczycy nie różnili się od innych narodów, ale traktowali talizmany znacznie szerzej, dla nich zwyczajne codzienne życie połączone było z pewnym rytuałem i tradycją, utartymi zwyczajami, a ich nieodzownym elementem były właśnie talizmany.
Talizman przynosi szczęście jego właścicielowi, jest przeznaczony dla ludzi żyjących, gdyż to właśnie im potrzebna jest pomyślność i powodzenie. W Chinach było i jest wszystko inne niż nam się wydaje być oczywiste. Podobnie ma się rzecz z literaturą, kaligrafią, czy malarstwem, które są związane z talizmanami. Słyszałeś z pewnością powiedzenie, że jeden obraz wart jest tysiąca słów, co oznacza iż bardzo często o wiele łatwiej jest coś przedstawić za pomocą obrazu niż wielu słów.
Tworzenie jakiegokolwiek dzieła jest aktem twórczym i wewnętrzną przemianą, procesem kontemplacyjnym umożliwiającym nasycenie tego co robimy myślami, intencjami i niewidzialną energią.  Inaczej wygląda obyczajowy obrazek z życia wsi chińskiej, na przykład sosna, bambus, żółw, czy postać starego człowieka symbolizujące długowieczność, podczas gdy pomarańcz, kwiaty, płynąca woda personifikują bogactwo, natomiast owoce, nietoperz, czy słońce są odpowiedzialne za przynoszenie szczęścia.
Rozejrzyj się po swoim domu, mieszkaniu, pokoju, firmie jakie emocje  wywołuje w Tobie obrazy na które patrzysz?  co czujesz patrząc na obraz, na którym to ty liczysz pieniądze?
Osoba, która ma być wzmacniana jest już określona w momencie malowania obrazu, tu już zawarta jest intencja działająca konkretnie.
Jeśli interesują cię  talizmany i amulety, które możesz wykorzystać dla siebie, otrzymasz taki  w zamian za komentarz.

Jedna odpowiedź do “Talizmany, amulety, symbole jako środki zaradcze”

  1. Witam. Przeczytałem artykuły i uważam że jest coś w tym a przede wszystkim podoba mi się pomysł ze to ja mam na obrazie liczyć pieniądze a nie zydek . Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *