Kiedy pożywienie może być lekiem idealnym?

yin yangPięciu Elementom odpowiada pięć podstawowych smaków:
Drzewo jest kwaśne, Ogień gorzki, Ziemia słodka, Metal ostry, a Woda słona.
Wszystko, co się składa na nasze pożywienie odpowiada jakiemuś smakowi, oprócz tego jest jin lub jang, a więc albo ociepla, albo wychładza organizm, może też być neutralne.
Podstawową zasadą jest utrzymanie równowagi między wszystkimi smakami oraz między energiami jin i jang.
Należy więc uważać, aby nie objadać się pożywieniem w jednym smaku i aby zachować równowagę między pożywieniem, które rozgrzewa i tym, które wyziębia organizm – nie ma lepszego, czy gorszego smaku i nie uznaje się za lepsze to co zimne, czy ciepłe.
Wszystko jest dobre, gdy stosujesz je z umiarem- na przykład: skłonność do alkoholu świadczy nie tylko o problemach emocjonalnych, każdy kto go nadużywa, prowadzi nieregularny tryb życia, źle się odżywia i z całą pewnością ma wychłodzony organizm, który domaga się czegoś, co go rozgrzeje, a taką namiastką energii ciepła jest alkohol, nie zaprowadzi on jednak równowagi w organizmie, ratunkiem są regularne rozgrzewające posiłki (nie zimne napoje, czy piwo). Pożywienie zimne i pozbawione energii np. mrożonki wychładza śledzionę, trzustkę i żołądek, dlatego cukrzycy powinni jeść potrawy gotowane z dodatkiem cebuli, czosnku, cynamonu, imbiru, kurkumy, … . .
Otyłość, to nie choroba spowodowana nadmiernym objadaniem się,  ale głód energii – pożywienie kaloryczne i pełne witamin, wcale nie zapewnia ciału energii  – energia, to nie kalorie.
Skutecznym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów jest rozgrzanie organizmu, co uaktywni pracę narządów wewnętrznych i spowoduje poprawę przemiany materii.
Zatem pożywienie dla otyłych powinno mieć naturę rozgrzewającą i nie wolno zapominać o ruchu.
Gdy wiesz jakiego rodzaju energii ci brakuje, wiesz jak wybrać odpowiednie dla siebie produkty i kreować otoczenie sprzyjające wchłanianiu energii życiowej,  bo tylko ty jesteś odpowiedzialny za stan twojego zdrowia, oraz powrót do zdrowia, gdy organizm został wytracony z równowagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *