Czy jesz, aby żyć?

bufetJako odpowiedź na powtarzające się pytania moich czytelników, klientów i pacjentów, dzisiaj artykuł z cyklu: zdrowie – jedzenie, bo zdrowie dla człowieka jest najważniejsze. Gdy choruje nie cieszy go nic, a ponieważ zdrowie w dużej mierze zależy od tego, co i jak  jemy, wymyśla się coraz to nowe diety.
Od tysiącleci istnieje dieta optymalna, sprawdzona przez wiele pokoleń mądrych ludzi, postrzegających świat jako wielki organizm, składający się z wielu zależnych od siebie elementów – aby organizm działał prawidłowo wszystkie te elementy muszą ze sobą współpracować i być w równowadze. Człowiek funkcjonując w całym tym organizmie, jest jednocześnie osobnym  organizmem i zasady dotyczące świata jako całości, dotyczą jednocześnie każdego z nas.
Jakie to zasady?

Podstawowymi energiami świata jest jin i jang, energie tak różne jak światło i ciemność, ciepło i zimno, kobieta i mężczyzna, a jednocześnie splecione ze sobą w nierozerwalnym związku.
Zdrowie, jest efektem zrównoważenia jin – jang, gdy któraś z energii wyraźnie przeważa pojawia się choroba, ale to nie wszystko.
Cały świat zbudowany jest z pięciu elementów, a każdy z elementów jest albo jin albo jang, albo neutralny, między nimi nieustannie zachodzą przemiany w ustalonym porządku.
Jeśli w obiegu tych przemian pominie się choćby jeden element lub zakłóci porządek pojawia się choroba.
Tych pięć elementów symbolizują: Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda, dokładnie w takim porządku: Drzewo spala się dając Ogień, który tworząc popiół, daje początek Ziemi  zawierającej Metal – który daje początek Wodzie – karmiącej Drzewo.
Elementy nie tylko wzajemnie się odżywiają, one się również kontrolują: Drzewo chroni siły żywotne Ziemi, która hamuje Wodę i powstrzymuje jej gwałtowność. Woda gasi Ogień i nie pozwala mu się nadmiernie rozprzestrzeniać. Ogień topi Metal, czyniąc go elastycznym. Metal ścina Drzewo, chroniąc nas przed jego ekspansywnością.
O pięciu elementach poczytasz w artykule: Co oznacza Pięć Elementów?

Ten proces przemian jest podstawą feng shui – wiedzy za pomocą, której można równoważyć energie w naszym otoczeniu, tworząc przyjazne nam środowisko: w domu, biurze itp.
Tę samą wiedzę stosuje się do zrównoważenia energii przepływającej przez organizm człowieka i jest ona podstawą do powrotu do zdrowia i jego utrzymania.
Każdy organ odpowiada jednemu z elementów i rządzi się jego prawami, obieg energii w ciele odbywa się także w takiej samej kolejności jak między żywiołami – na przykład: nasz żołądek (Ziemia) zadba o jelito grube i płuca (Metal) ale funkcję kontrolną żołądek spełnia nad pęcherzem moczowym i nerkami (Woda).
Jeśli masz chore nerki lub pęcherz, to osłabione też są płuca lub jelito grube, bo nie dostarczyły nerkom energii, gdyż same jej nie mają i można podejrzewać, że nie bez winy jest tu żołądek i śledziona (Ziemia) która zbyt silnie kontroluje Wodę, starając się ją zasypać, czyli bardzo osłabić nerki.
Może być też tak, że nerki zostały osłabione w wyniku raniącego obiegu energii, gdy za chorobę odpowiada Ogień – czyli jelito cienkie lub serce, ale jedno jest pewne, organizm domaga się zaprowadzenia równowagi – jak?  dostarczając mu odpowiednie pożywienie, o czym w kolejnym artykule: Kiedy pożywienie może być lekiem idealnym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *