Jak budować relacje w związkach?

Zrozumienie jak funkcjonują związki międzyludzkie, to jeden z najważniejszych warunków życia zgodnego z naszym przeznaczeniem. Psychologia dostarcza technik radzenia sobie z naszymi uczuciami, myślami, które sugerują abyśmy manipulowali naszymi związkami tak, aby nas bardziej satysfakcjonowały. Jednak stworzenie naprawdę satysfakcjonującego związku wymaga czegoś więcej niż tylko taktyki. Należałoby głównie ukształtować klimat, w którym związek będzie się realizował, jest to fundamentalne tak samo jak siła grawitacji lub jak uniwersalna energia, której jesteśmy przedłużeniem i która pozwala nam żyć.

Jesteśmy lustrem związków dla innych i musimy nauczyć się oglądać siebie w postaciach innych osób, dlatego pielęgnowanie związków powinno być najważniejsze w naszym życiu. Kiedy rozglądniesz się wokół siebie wszystko, co widzisz wyraża ciebie samego. Związek z drugim człowiekiem, to narzędzie naszego rozwoju, którego celem jest poszerzanie świadomości. Wszyscy jesteśmy cząsteczkami tego samego wszechświata, czy jak wolisz tej samej powszechnej świadomości, ale sztuką jest dostrzec tę łączność w swoim codziennym życiu. Związek jest  najskuteczniejszą metodą pozwalająca doskonalić siebie – rozwijać świadomość, ponieważ zawsze żyjemy w związkach. Pomyśl o sieci relacji jaką masz w każdej chwili: rodzice, dzieci, przyjaciele, koledzy, ci których kochasz – to wszystko, to doświadczenia duchowe np. kiedy jesteś zakochany, romantycznie i głęboko doznajesz poczucia bezczasowości, żyjesz chwilą teraźniejszą, czujesz się wspaniale, odczuwasz więź, masz poczucie dokonywania się cudu – to doświadczenie wewnętrzne, które poprzez lustro  związków pozwala nam dostrzegać stany naszej świadomości. Zarówno ci, których kochamy jak i ci, którzy nas odpychają są naszym lustrem.

Jacy ludzie nas pociągają? Tacy, którzy mają cechy charakteru podobne do naszych, w których towarzystwie chcemy przebywać, ponieważ podświadomie czujemy, że my też przy nich możemy w większym stopniu okazywać te cechy. Na tej samej zasadzie odrzucają nas osoby odzwierciedlające nasze właściwości do których się nie przyznajemy. Zatem jeśli masz silny negatywny stosunek do konkretnej osoby, bądź pewien, że ma ona wspólne cechy z tobą, których nie chciałbyś mieć. Gdybyś był gotów je zaakceptować przestałyby cię denerwować. Możesz zobaczyć samego siebie w innych ludziach, jeśli to zrozumiesz, każdy związek z innymi stanie się narzędziem twojego rozwoju, a tylko gdy świadomość się rozwija doświadczasz stanów rozumienia  i postrzegania rzeczywistości i docierasz do swojego przeznaczenia.

Kiedy poczujesz pociąg do danej osoby zastanów się co jest w niej tak atrakcyjne? Cokolwiek to będzie wiedz, że ta właściwość rozkwita także w tobie. Zwracaj uwagę na takie uczucia, bo to proces stawania się bardziej sobą. To samo dotyczy osób, które cię odpychają – musisz zrozumieć i uznać swoje mniej pociągające cechy. Podstawową właściwością wszechświata jest współistnienie przeciwnych wartości. Nie możesz być odważny jeśli nie masz w sobie strachu, szczodry jeśli wewnętrznie nie jesteś skąpy, cnotliwy jeśli nie tkwi w tobie zdolność czynienia zła.

yin yang Jednak przez większą cześć życia zaprzeczamy, że mamy w sobie ciemną stronę osobowości, co kończy się tym, że dokonujemy projekcji tych mrocznych cech na innych ludzi obecnych w naszym życiu. Być może znasz osoby, które w sposób naturalny przyciągają do siebie „złych” ludzi. Gdyby mieli pojęcie dlaczego tak się dzieje, gdy zrozumieją że tak naprawdę nie przyciągają tej mroczności lecz nie są gotowe przyznać, że istnieje ona w ich własnym życiu. Spotkanie z kimś, kto cię nie lubi to okazja, aby uznać ów paradoks współistnienia przeciwieństw i odkryć nowy aspekt samego siebie, co jest kolejnym krokiem w rozwoju siebie. Na świecie większość mądrych i oświeconych ludzi uznaje swój pełen potencjał światła i cienia. Gdy przebywasz z osobami, które są świadome swoich negatywnych cech, nigdy nie czujesz się przez nie osądzany, oceniany, czy krytykowany. Osąd pojawia się tylko wtedy, gdy ludzie postrzegają dobro i zło, słuszność i niesłuszność jako cechy istniejące poza nimi.

Gdy uznamy zarówno jasną jak i ciemną stronę nas samych możemy przystąpić do uzdrawiania siebie i naszych związków. Zacznij od osoby do której czujesz największą niechęć i zapytaj: czy to możliwe, abym był do niej podobny? Większość z pewnością odrzuci taką możliwość, że tkwi w nich choćby mała rysa takiego charakteru ale, gdy zastanowisz się nad tym trochę głębiej: czy kiedykolwiek wyrażałeś swoje uprzedzenia wobec jakiejkolwiek grupy osób tylko dlatego, że jakoś się nazywali, że mieli inny kolor skóry, akcentu, czy byli upośledzeni? Jeśli przypomnisz sobie jakikolwiek przypadek tego rodzaju ze swojego życia, to musisz uznać podobieństwo. Wszyscy jesteśmy wielowymiarowi i to co istnieje gdziekolwiek na świecie istnieje również w nas, kiedy uznamy te wszystkie aspekty naszej osobowości uświadomimy sobie połączenie z uniwersalną świadomością.

W kolejnym artykule:
Zobacz innych w sobie… przeczytaj piękną historię, która ilustruje w jaki sposób lustro związków wpływa na nasze życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *