Czym dla Ciebie jest sukces?

fontanna cytatUczniowie spytali Mistrza czym jest prawdziwy sukces, prawdziwe szczęście. Mistrz zaczął opowiadać o wielu drogach po których powinien poruszać się człowiek ”szczęścia i sukcesu”. Mówił o bogactwie, o związkach uczuciowych,  o zdrowiu, rodzinie, pomaganiu innym, przyjaciołach, ale też o odpowiedzialności, rozwoju osobistym, życiowej pasji, konsekwencji, determinacji – czyli o TAO.
Kiedy skończył między uczniami rozpoczęła się zażarta dyskusja – która ścieżka jest najważniejsza i która najszybciej doprowadzi do szczęścia. Byli zwolennicy pominięcia jakiejś, ich zdaniem mniej ważnej. Inni proponowali trzy, cztery. Jeden uczeń wygłosił odważną tezę, że Mistrz jest w błędzie, że nie wolno się rozpraszać, trzeba być konsekwentnym i iść po jednej jasno wytyczonej drodze. Mistrz przysłuchiwał się dyskusji i jednocześnie zbierał kije wokół siebie. Kiedy zebrał siedem, związał je sznurkiem i podał uczniowi.
– Złam rozkazał. Uczeń zaczął się natężać, wysilać, ale nie przyniosło to rezultatów.
– To nie jest możliwe – powiedział
-Weź sobie kogoś do pomocy – rozkazał Mistrz. Drugi uczeń podbiegł i razem zaczęli próbować. Bez rezultatu.
– Weźcie sobie jeszcze kogoś do pomocy – rozkazał Mistrz. Ale i tym razem wiązka oparła się sile uczniów. W końcu wszyscy uczniowie mocowali się z wiązką kijów. Ta pozostała niewzruszona. Wtedy Mistrz odsunął uczniów, wziął wiązkę, rozwiązał, potem złamał każdy kij po kolei, pojedynczo. Uczniowie protestowali … – To potrafi nawet małe dziecko!.
Człowiek, który zrozumie czym jest prawdziwy sukces, będzie jak ta wiązka kijów. Nic go nie złamie. Kiedy tego nie pojmie, pokona go najdrobniejszy problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *