Jak zadbać o psychologiczny aspekt przestrzeni?

psychologia-przesrzeni„Zmień miejsce z którego patrzysz.
Góra tylko z doliny wydaje się wielka”.
- Zig Ziglar

Czy myśląc o szczęściu, sukcesie, udanym związku, czy jakimkolwiek powodzeniu w biznesie, czy życiu osobistym pomyślałeś kiedykolwiek o aspekcie psychologicznym przestrzeni?
To wiedza, którą możesz wykorzystać do urządzenia domów,  mieszkań, hoteli, biur, dekoracji wystaw sklepowych, aranżacji wnętrz pokoi, projektowania salonów, czy punktów usługowych w taki sposób, aby przestrzeń pracowała dla Ciebie.
Z pewnością  czujesz się w jednym miejscu wspaniale, z innego chcesz uciekać, czujesz to intuicyjnie ale, czy zastanawiałeś się dlaczego tak jest i jak to wykorzystać. Gdy poznasz psychologiczne zasady zagospodarowania przestrzeni, a to znacznie więcej niż to, co możesz powierzyć architektowi krajobrazu, projektantowi, dekoratorom, czy specjalistom od wystroju. Zrób to! nie dopiero post factum, gdy już straciłeś duże pieniądze na coś, co z góry skazane było na niepowodzenie.
Jeżeli wyremontowałeś lokal na swoją działalność, dołożyłeś starań, energii i niemałych pieniędzy i jest tam wszystko – oprócz klientów, to wtedy być może dotrze do  Ciebie fakt, że wszyscy poprzedni właściciele tego lokalu też bankrutowali!
I być może wtedy  trzeba  poszukać  czegoś więcej – pierwiastka niewidzialnego -  psychologiczno – przestrzennego, ale zrób to na samym początku- przed wydaniem tych pieniędzy.
Poznaj  psychologiczne zasady zagospodarowania przestrzeni, a to zdecydowanie coś więcej niż architektura krajobrazu,  aranżacja, czy architektura wnętrza, którą można powierzyć  projektantom, dekoratorom, specjalistą od wystroju.
To swoiste połączenie estetyki, mody z funkcjonalnością, ergonomią, logistyką  i celami, którym dana przestrzeń ma służyć, ale także z pierwotnymi, atawistycznymi skłonnościami człowieka.
Może to być profilaktyka,  poważny środek terapeutyczny pomagający w trudnych problemach emocjonalnych i psychologicznych  lub działalność neuro-marketingowa. Uwzględniając ogólny plan funkcjonowania człowieka w przestrzeni zwany „terytorialnością” połączony z psychologicznym oddziaływaniem barw i kształtów, potrzebą symetrii i „dystansami personalnymi” to nagle okaże się, że fizyczne elementy otoczenia: ściana sąsiedniego budynku, narożniki innych domów, kierunek ruchu ulicznego, słup, latarnia, kształt drzwi,  itp.  wpływają w sposób konkretny na potencjalnego klienta, wpływają na chęć działania, zdolność do podejmowania ryzyka, poprzez „przestrzeń”  istnieje też możliwość wywoływania i kształtowania postaw człowieka.
Drogą  odpowiedniej modyfikacji fizycznych (działających na zmysły- wzrok, zapach, dźwięk, dotyk) elementów przestrzeni  można wpływać,  zmieniać, ukierunkowywać  zachowania człowieka.
Stąd tak wielka popularność tej sztuki  w Australii, w Hong – Kongu w Stanach Zjednoczonych, czy innych „cywilizowanych” bogatych i niezwykle pragmatycznych krajach.
To zdroworozsądkowi biznesmeni, chodzący twardo po ziemi i skrupulatnie liczący pieniądze najszybciej, również w naszym kraju, przekonują się do tych zasad. Wielu z nich twierdzi, iż pomimo tego, że nic nie rozumieją z tej „chińszczyzny” to  są zbyt praktycznymi ludźmi, aby lekceważyć to, co istnieje od kilku tysięcy lat szczególnie, gdy coraz liczniejsze firmy ze Wschodu, znające dobrze te sekrety, stanowią poważną konkurencję.
Z pewnością pomyślałeś, to oczywiste: dobre urządzenie „firmy”, harmonia i  estetyka, atmosfera domu, aranżacja  pokoi z uwzględnieniem specyfiki przeznaczenia jest ważne. Ale co jeszcze? No właśnie, jest tego dosyć dużo.
Pozornie nieznaczące elementy wyłapywane przez podświadomość mogą mieć w firmie  istotny wpływ na poziom dochodów, wartość akcji, samopoczucie klientów.
W domu na relacje i komunikację między  domownikami, budowanie związku, sen, wypoczynek, a nawet na to, co przyrządza się w kuchni.
Możesz poznać  tę niezwykle pragmatyczną wiedzę i zacząć realizować swoje marzenia, cele, plany stosować jej zasady tutaj: Psychologia Przestrzeni  lub zrobi to dla Ciebie ekspert feng shui, który dysponuje wieloma narzędziami do pomagania i dla każdego problemu znajdzie skuteczne rozwiązanie. Zamów Teraz jeśli cenisz swój czas.
Nie ma bowiem możliwości rozwoju, sukcesu, szczęścia, udanego związku, czy powodzenia w biznesie, lekceważąc psychologiczny aspekt przestrzeni.

 

 

Informacje o Henia Ewa Głuszak

konsultant Feng Shui i 4 Filarów Przeznaczenia
Ten wpis został opublikowany w kategorii Feng Shui w domu, w biznesie, w związku, w życiu, osobiste i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>