Co sprawia, że czujesz się szczęśliwy?

Jak myślisz, w co zainwestowałbyś swój czas i energię, aby stać się najlepszą wersją siebie w przyszłości?
Badania trwające 75 lat udowodniły, że są to dobre relacje z innymi ludźmi, bowiem to one  sprawiają, że jesteś zdrowy i szczęśliwy, a oto trzy bardzo ważne rzeczy na temat relacji z innymi ludźmi:

1. Kontakt z innymi jest bardzo pożyteczny, a samotność zabija.

Okazuje się, że ludzie, którzy są mocniej przywiązani do rodziny, znajomych, czy wspólnot są szczęśliwsi, zdrowsi i żyją dłużej od tych, którzy nie są tak przywiązani.
Samotność bywa zaś toksyczna, a ludzie odizolowani od innych podupadają szybciej na zdrowiu, ich umysł pracuje gorzej i żyją krócej od tych, którzy nie są samotni.
Jednak samotnym można być wśród tłumu, tak samo jak samotnym można być w małżeństwie, dlatego druga ważna lekcja:

2. Nie liczy się tylko liczba Twoich znajomych, czy wierność w związku, ale przede wszystkim jakość bliskich relacji z innymi.


Życie w cieniu jakiegoś konfliktu bardzo źle wpływa na Twoje zdrowie np. małżeństwa, w których często dochodzi do kłótni, okazują się bardzo złe dla stanu zdrowia, gorsze niż rozwód. Natomiast życie w zgodzie, w przyjaznych relacjach,  w wspaniałym związku nas chroni, zatem nie poziom cholesterolu wpływa na to jak się starzejemy lecz poziom zadowolenia ze związku, a dobry związek chroni także przed problemami związanymi ze starzeniem się, stąd kolejna lekcja, jakiej nauczyliśmy się o związkach i naszym zdrowiu to:

3. Udane związki nie chronią tylko naszych ciał, ale też umysły.

Okazało się, że poczucie bezpieczeństwa w związku po osiemdziesiątce działa protekcyjnie, jeśli ludzie wiedzą, że mogą zawsze liczyć na swoją drugą połowę, ich pamięć i wspomnienia są wyraźniejsze przez dłuższy czas.

Ta wiedza stara jak świat mówiąca, że udane związki są dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia jest jednak trudna do osiągnięcia, a tak łatwa do ignorowania, dlaczego?

Cóż, lubimy szybkie rozwiązania, coś, co uczyni życie lepszym i takim już ono pozostanie. Zwrócenie się w stronę rodziny i znajomych nie jest tak czarujące i seksowne, w dodatku trwa całe życie i nigdy się nie kończy.  Jednak najszczęśliwsi na emeryturze są ci, którzy potrafią  znaleźć sobie nowych znajomych po utracie tych wcześniejszych. Ci, którzy zwrócili się w stronę związków, rodziny, przyjaciół, czy wspólnot zaszli najdalej.

A co z Tobą? Powiedzmy, że masz 25 lat, a może 40, czy nawet 60. Jak takie zwrócenie się w kierunku relacji z innymi ma w ogóle wyglądać?

Możliwości masz nieograniczone. Wstań sprzed komputera, wyjdź z partnerem, z innymi  choćby na spacer, zróbcie coś wspólnie. Nie masz partnera, otwórz się na szczęśliwy związek. Dobre życie oparte jest na dobrych związkach, tak jak napisał 100 lat temu Mark Twain i ciągle jest aktualne: „Nie ma czasu – tak krótkie jest życie – na sprzeczki, przeprosiny, zawiść, wyjaśnienia. Jest tylko czas na kochanie, i to w tej chwili, że się tak wyrażę”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *