Pięć Elementów: Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal, Woda

5 Elementów
Wu Xing – to podstawa feng shui: pięć podstawowych sił wszechświata, pięć rodzajów energii dominującej w różnym czasie:Wu – pięć, Xing – maszerowanie, posuwanie się do przodu.Wszystko, co istnieje na świecie, włącznie z człowiekiem i jego losem można sklasyfikować według teorii Pięciu Elementów. Pięć Żywiołów –  to siła, która wywiera wpływ na zdarzenia i skutki tych zdarzeń.Bez zrozumienia koncepcji 5 żywiołów i odczucia, czy dany obiekt pozostaje w opozycji lub harmonii do pozostałych, nie ma mowy o praktykowaniu sztuki feng shui, bo tylko zrozumienie znaczenia i zależności między nimi, da je możliwość przywrócenia równowagi zarówno w Twoim ciele jak i Twoim otoczeniu. Z interpretacji 5 elementów można wysnuć całą opowieść, bo każdy żywioł powiązany jest z: porą roku, stroną świata, pogodą, kolorem, kształtem, liczbą, trygramem, członkiem rodziny …. .
Żywioły stwarzają się  nawzajem – cykl tworzenia – na przykład: Ziemia daje Metal w wyniku czego Metal staje się silniejszy, a Ziemia słabsza.

Żywioły mogą kontrolować się wzajemnie – na przykład: Metal ścina Drzewo (to walka między sprzecznymi energiami) co może być przyczyną problemów, a tam gdzie chaos cykl osłabiający przywraca równowagę – na przykład: kiedy Woda kontroluje Ogień, równowagę wprowadzi Drzewo.
Prawa natury rządzące interakcją 5 elementów, to podstawa feng shui.
Tym 5 podstawowym siłom wszechświata, podlega każdy z nas – na przykład: cały nasz cykl życiowy powiązany jest z 5 elementami: rodzimy się w elemencie Drzewa, uczymy – Ogień, gdy pracujemy jesteśmy powiązani z elementem Ziemi, gdy kończymy naszą pracę jesteśmy już Metalem, a umierając przechodzimy w element Wody.
Krótko Ci je przedstawię:
Drzewo – to energia powolnego, systematycznego, upartego wzrostu we wszystkich kierunkach, energia konsekwencji, uporu, wytrwałości. To kolor drzewa i zieleń, kształt słupa, czy wieżowca, liczba 3 – silne drzewo, 4 – jak gałęzie, bambus, czy kwiaty. Zatem jeśli rozpoczynasz coś, co jest niewiadome: chcesz założyć rodzinę, czy szukasz nowych rozwiązań w firmie, bez rezygnacji z przyjętych ideałów, to zadbaj o dużo Drzewa wokół siebie.
Ogień – to  jedna z ważniejszych energii, bez niej nie ma życia, ale za dużo Ognia, to śmierć, dlatego powinien być zawsze pod kontrolą, stosowany z umiarem, raczej jako akcent. Jeśli chcesz zmienić to, czego pozornie zmienić nie można, w domu, firmie, szczególnie w tych miejscach, w których obserwujesz niechcianą stagnację,  zastosuj Ogień, ale pod kontrolą! To gwałtowność, inspiracja, pobudzenie, wytrącenie z zastoju, to silny i niekiedy groźny impuls. Kolor czerwony i jego odcienie, kształt ostry, spiczasty, liczba 9.

Ziemia – to energia trwałości, pewności, niezawodności, to spokój i stabilizacja, utrzymanie tego, co posiadasz, działanie w ramach przyjętych ograniczeń.
Kształty płaskie, rozległe, rozciągnięte, liczba 2, 5, 8,  kolory Ziemi i kolor żółty uważany za kolor społeczny.
Ten kolor mówi to samo, co mówi energia Ziemi  możesz mi zaufać, jesteś bardzo ważny dla mnie ….” nie wierzysz, wypróbuj w kampanii wyborczej!

Metal – to skupienie do centrum, medytacja, błogosławieństwo wewnętrzne, to także pieniądze – brzęczące monety, bogactwo. Kolor srebrny, złoty, biały kształt okrągły, łukowaty, kopulasty, metal, złoto, kamienie szlachetne uważane za najwyższą formę skupienia energii, liczba 6, 7. Energia Metalu będzie kierowała wszystko do domu, firmy, zatem jeśli masz kłopoty z koncentracją uwagi, jesteś rozproszony, zestresowany lub jesteś szefem goniącym za karierą, włóczącym się po naradach, zebraniach, a zapominającym o swoich pracownikach, energia Metalu będzie dobra dla Ciebie i tych wszystkich zajmujących się sprawami ducha i pieniędzmi.

Woda – to ruch, informacja, komunikacja, kolor granatowy, czerń, liczba 1, kształt nieregularny, powalcowany, lejący, płynący, chaos, bezład.
Rozprzestrzenia się po najmniejszej linii oporu, konsekwentnie omijając przeszkody, wypełniając dziury i ubytki, dopasuje się do podłoża i zawsze płynie z góry w dół.
Wiąże się też z rozpływaniem, rozmywaniem, zanikiem. Energia ta może mieć różne stany, może przeobrażać  się w czasie: śnieg, lód, para, mgła … . Chińczycy Wodę łączyli z pieniędzmi i dobrobytem , bo wiedzieli, że informacja, to pieniądz!
Zrozumienie znaczenia 5 Żywiołów i zależności zachodzących między nimi, to podstawa sukcesu każdej ze szkół feng shui.
Na przykład: w feng shui Wędrującej Gwiazdy, analizuję żywioły z perspektywy czasu i przestrzeni – bo niezależnie, gdzie wędrują poszczególne gwiazdy, ich pierwotny żywioł nie ulega zmianie – na przykład relacje Drzewo / Ogień, mogą być dobre, gdy Drzewo wkracza do rejonu Ognia, ale niekoniecznie, gdy Ogień wkroczy w żywioł Drzewa, którym może być choćby sektor wschodni twojej firmy, czy domu, ale jeśli jest to dom z okresu trzeciego, skierowany na E – to Ogień w roku 2013 jest w tym rejonie jak najbardziej pożądany (jeśli nie chcesz brać udziału w kłótniach, czy sprawach spornych, … . Jak widzisz rozpoznanie dobrego lub złego feng shui, w dużej mierze polega na właściwej interpretacji symboliki żywiołów, które  cię otaczają wpływając  na twoje życie i powodzenie, bo zgranie żywiołów każdego sektora przestrzeni, w której przebywasz z twoją osobistą energią, daje wspaniałe rezultaty i zaletą jest to, że można po manipulować nimi tak, aby uzyskać harmonię i równowagę. Ja mówiąc o Żywiołach mam na myśli: ruch, przeobrażenie i wzajemne oddziaływanie każdego z nich (nie pojedynczy żywioł) bo właśnie to wzajemne oddziaływanie, stwarza wszystko, co istnieje w sferze Nieba, Ziemi i Człowieka lub jak wolisz: czasu, przestrzeni i formy i wyznacza równowagę energetyczną w wszechświecie, łącznie z tobą, postrzeganym także jako  mieszaninę 5 elementów splecionych w ludzką formę (ciało, umysł, duch).
Ja wykorzystuję 5 elementów: kierunki, kolory, kształty i wszystkie zależności wynikające z praw i powiązań między nimi, do analizowania, harmonizowania energii domu, mieszkania, firmy, dokonując skutecznej terapii przestrzeni i osób, bo los  także można czytać, analizując interakcje między żywiołami (stanami energii) a zrozumienie 5 elementów, to zrozumienie tajemnicy życia.
O pięciu elementach poczytasz także: Czy jesz, aby żyć?
oraz w artykule Kiedy pożywienie może być lekiem?

Odpowiedzi: 2 do “Pięć Elementów: Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal, Woda

  1. Feng shui, to Twoja codzienna rzeczywistość, która nie istnieje bez Ciebie, tam gdzie Ty jesteś, tam jest feng shui. Dobre feng shui, to Twoja przestrzeń napełniona życiodajną energią – ona jest twoim życiem. Złe feng shui to przestrzeń, w której przepływ energii został zablokowany podobnie jak przepływ krwi w organizmie, który niedotleniony ulega rozchwianiu: czujesz dyskomfort, czy nawet ból.
   Jeśli wstrzymamy nurt rzeki, woda bez ruch zaczyna śmierdzieć, niepielęgnowany ogród zarośnie chwastami, a nieodwzajemniona miłość zgaśnie. Dokładnie tak samo jest z energią w Twojej przestrzeni: zaburzenie jej przepływu to wegetacja, nie szczęśliwe życie. Nic nie jest nam dane raz na zawsze, energia jest w ciągłym ruchu: w Ziemi wędruje swobodnie do czasu, gdy nie ma budynku, który przechwyciłby tę energię, gdy budynek zostanie ukończony (przykryty dachem) energia zostaje zamknięta w przestrzeni – zorientowanie budynku i w czasie – rok zakończenia budowy.
   Ale to Ty w tę przestrzeń wprowadzasz swoją własną energię, a znajomość jej dystrybucji pozwoli Ci tak nią manipulować, aby poruszała się w taki sposób jak Ty zechcesz, bo Ty jesteś panem swojej przestrzeni i Ty pokazujesz energii drogę jak ma płynąc przez Twoje mieszkanie, dom, biuro. Energia jest tworzywem, z którego wszystko co istnieje się składa. wszyscy jesteśmy wytworem jej potęgi i wszyscy jej podlegamy. To tworzywo praktycy feng shui zaprzęgają do pracy na rzecz poprawy życia swoich klientów. Więcej poczytasz w artykule:
   JAK STWORZYĆ PRZESTRZEŃ PEŁNĄ ENERGII? i wielu innych, zapraszam do ich lektury, a następnie działania i sprawdzenia w tej sferze życia, która jest dla Ciebie wyzwaniem. Dostajesz zawsze od życia to co chcesz tylko, gdy coś robisz w tym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *